Basen w ogrodzie. Zobacz kiedy jest najlepszy czas na jego budowę?

Basen w ogrodzie. Zobacz kiedy jest najlepszy czas na jego budowę?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Basen przydomowy to niezwykle atrakcyjny element zagospodarowania przestrzeni w ogrodzie. Zdecydowanie się na jego budowę bez wątpienia zwiększa walory użytkowe nieruchomości. Czy marzenie o basenie zarezerwowane jest wyłącznie dla zamożnych osób? Dziś skutecznie obalimy ten mit. Sprawdź, jakie prace są niezbędne, aby wybudować prywatny basen.

Etap projektowania basenu

Pierwszą czynnością, o jaką winniśmy zadbać, jest wytypowanie odpowiedniego projektu. Jeśli mamy takie kwalifikacje, możemy go samodzielnie narysować, znaleźć gotowy w Internecie, bądź zakupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to musimy zadbać o skuteczny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym momencie miejscu, ile osób będzie z niego korzystało oraz do czego basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać należy, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych należy zgłosić oraz uzyskać pozwolenie na budowę, albowiem kiedy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo o nakazie rozbiórki.

Przygotowanie terenu budowy pod basen

W tym miejscu należałoby powiedzieć o tym, że jeżeli basen ogrodowy będzie budowany w trakcie budowy domu i ogrodu, zdołamy ocalić dużo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. Na pewno szukajmy miejsca nasłonecznionego, żeby uniknąć konieczności nagrzewania wody oraz lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa, oraz krzewy. Pozwoli nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści oraz gałązek.

Kolejną rzeczą, jaką winniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy parcie gruntu powiększy się podczas zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, która zapewni niekończący się dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby znajdowała się jak najbliżej naszego basenu.

Kiedy najlepiej wybudować przydomowy basen?

Kiedy jest najlepszy czas na zbudowanie przydomowego basenu? Zdecydowanie najkorzystniej jest zrobić to równolegle z budową domu. Łatwiejsze jest wówczas przeprowadzenie prac ziemnych i nie ma potrzeby, aby później niszczyć zagospodarowany już teren. Ponadto zaoszczędzamy dużo pieniędzy, w związku z jednorazowym wynajęciem ekipy budowlanej. 

W pierwszej kolejności należy wykonać wykop pod basen, który musi być uzależniony od rozmiaru niecki basenowej. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja robi się wówczas, gdy decyzja o budowie basenu zapada po kilku latach od budowy domu. Może wtedy dojść do sytuacji, że miejsce, które wcześniej było idealne, po czasie posiada wysokie wody gruntowe. Sposobem na to jest umieszczenie basenu nieco płycej i wykonanie podwyższenia, gdzie zostaje wpuszczona niecka. 

Autor artykułu
Ferdynand Lis
Oceń artykuł
Tagi artykułu
basen w ogrodzie baseny basen ogrodowy budowa basenu
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii
Ile ciepła marnujemy przez okna?
Data dodania: