Chcesz wejść w świat fantasy? Oto literatura fantastyczna, jaką powinieneś znać

Chcesz wejść w świat fantasy? Oto literatura fantastyczna, jaką powinieneś znać

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Fantastyka, a więc narracja, która traktuje o wymyślonym świecie i odrealnionej rzeczywistości, ma swoją wielopokoleniową historię. Nasz poniższy ranking oddaje w dużej mierze utwory wpisujące się w tę definicję. Artykuł przygotowaliśmy z myślą o miłośnikach tego rodzaju literatury. Sprawdź, czy znasz książki, o których wspominamy.

Poznaj niezwykłego czarodzieja Harry'ego

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling pewnie każdy kojarzy, niemniej jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego ponadludzkie zdolności magiczne i niebywale utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, żeby po pewnym czasie trafić do szkoły magii i czarodziejstwa, podbiły oraz w dalszym ciągu podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak i tych starszych.

Ze względu na różnorodność oraz uniwersalność poruszanych tematów, książki te można polecić czytelnikowi w każdym wieku i na rozpoczęcie przygody z fantasy jest to kapitalny wybór.

Poznaj świat stworzony przez Tolkiena

Książka J.R.R Tolkiena może sprawiać wrażenie trudnej i napisanej trudnym językiem, ale jeśli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, który aktualnie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, którą trzeba znać. Powieść jest tak naszpikowana rozmaitymi emocjami, że nie tylko entuzjaści fantastyki, ale generalnie fani słowa pisanego znajdą wiele przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeżeli sama książka okaże się aż nadto nieprzystępna, a język zbyt niejasny, można sięgnąć po „Hobbita”, który jest prostszy w odbiorze. Godna polecenia jest także ekranizacja, która jest tak dobrze zrealizowana, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez sporą część filmu wędrują przez pasma górskie, jest bardziej atutem aniżeli minusem.

Odkryj sagę Wiedźmin — zbiór książek fantasy o polskim pochodzeniu

Jeśli jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze i uwielbiamy dosadny, siarczysty humor, to doskonale nadadzą się książki Sapkowskiego. Panuje tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że jesteśmy w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii i baśni. Znajdziemy tam także sporo krwi i bestialskiej walki na miecze i nie tylko. Gdy lubimy książką zapoczątkować jakąś ekranizację lub na odwrót możemy obejrzeć serial, który powstał w 2019 roku.

Przeżyj chwile grozy ze Stephenem Kingiem

Zwolennicy odczuwania lęku i ci, co uwielbiają się po prostu bać, też znajdą coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu niesamowitych powieści i książki takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” lub „Księga Mistrza” będą doskonałe na zainicjowanie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Co daje czytanie książek fantastycznych?

Dzięki książkom fantasy masz okazję zanurzyć się na chwilę w zupełnie innej rzeczywistości. Ten bardzo lubiany gatunek literacki stwarza ogromne pole do popisu dla wyobraźni człowieka. Poszczególne książki fantasy różnią się od siebie, jednak łączy je jedna wspólna cecha — akcja każdej z nich toczy się w odrealnionym świecie.

Czytanie książek fantastycznych to przede wszystkim przyjemność, pożyteczne spędzenie czasu, a także możliwość pobudzenia swoich szarych komórek i otwarcie się na zupełnie nowe spojrzenie na otaczający nas świat.

Autor artykułu
Kinga Wiśniewska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Harry Potter J.K.K Rowling czarodzieje J.R.R Tolkien Władca Pierścieni Hobbit Wiedźmin literatura fantastyczna
Komentarze artykułu
1
Inga Kowalska

Uwielbiam filmy fantasy, ale przede wszystkim książki. Zachęcam wszystkich do czytania.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii