Dieta wegańska – jak krok po kroku przejść na weganizm?

Dieta wegańska – jak krok po kroku przejść na weganizm?

Data dodania:
Ocena
0.00

Weganizm polega na wykluczeniu z diety mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Coraz więcej osób interesuje się tą dietą i postanawia żywić się w ten sposób. Powody są różne, ale przeważają zdrowotne, środowiskowe i poglądowe. Niektórzy przechodzą na weganizm z dnia na dzień, co nie do końca jest zdrowe. Co musisz wiedzieć o tej diecie i w jaki sposób podejść do zmiany nawyków żywieniowych rozsądnie?

Na czym polega dieta wegańska?

Weganizm, czyli dieta wegańska opiera się na absolutnym wykreśleniu z diety mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak nabiał, jaja lub wzbudzający wątpliwości jeszcze miód. Skutkiem tego dieta wegańska opiera się głównie na spożywaniu owoców i warzyw jak również produktów zbożowych i roślin strączkowych, w tym fasola, groch, soczewica, ciecierzyca i soja.

Rośliny strączkowe są w diecie wegańskiej dominującym źródłem dostarczania białka do organizmu. Soja jest bezwzględną podstawą weganizmu – jest bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne oraz witaminy!

Jakie długotrwałe korzyści daje weganizm? 

Dieta wegańska – oczywiście poprawnie zbilansowana, może być niezwykle zdrowa i dawać następujące korzyści zdrowotne:

  • dużo mniejsze ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca,
  • obniżony poziom złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych,
  • niższe ciśnienie krwi – obniżone ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego,
  • obniżone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B,
  • obniżony wskaźnik BMI (ograniczenie otyłości),
  • obniżona zapadalność na choroby nowotworowe,
  • obniżone ryzyko chorób przewlekłych.

Te korzystne rezultaty wynikają głównie ze obniżonego spożycia tłuszczów nasyconych i cholesterolu (obecnych w mięsie oraz produktach odzwierzęcych) w połączeniu z większym spożyciem warzyw oraz owoców (ogromne źródło witamin i związków bioaktywnych).

Prócz tego zauważa się większą świadomość wegan przy wybieraniu produktów spożywczych, zwracają uwagę na zawartość konserwantów, sztucznych barwników czy sztucznych aromatów. Także często sięgają po żywność ekologiczną, oznaczoną certyfikatem BIO. Dieta wegańska jest w dużym stopniu lżejsza i lekkostrawna, po prostu zdrowsza.

Dieta wegańska - co suplementować?

Dokumentne wykluczenie mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, jogurtów oraz wielu innych produktów, nawet miodu, brzmi dosyć niepokojąco dla zdrowia i musi wiązać się z pewnymi brakami. Przede wszystkim ciężko jest zastąpić pełnowartościowe białko, żelazo i witaminę D i B12, którą po prostu trzeba suplementować.

Weganizm wymaga pewnej kreatywności oraz przytomnego myślenia o jedzeniu, niemniej jednak na rynku jest coraz więcej artykułów wegańskich, które cechują się wysoką popularnością oraz pożądaniem pośród kupujących. Wskutek tego dużo marketów cały czas powiększa swoją wegańską propozycję oraz co chwilę na półkach można wynaleźć nowe produkty.

Jak przejść na weganizm i zachować zdrowie? 

Nagła zmiana diety nie jest zdrowa dla organizmu, szczególnie że jest on przyzwyczajony do innego żywienia. Warto na początku ograniczyć spożywanie mięsa oraz nabiału i zastępować je innymi źródłami białka. Przy okazji warto jeść więcej owoców i warzyw, aby powoli przyzwyczajać się do częstszego ich spożywania. Warto przejść ten okres, aby pozostać na diecie wegańskiej na stałe.

Autor artykułu
Natalia Baranowska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
dieta wegańska weganizm soczewica ciecierzyca soja
Komentarze artykułu
1
Błażej Kołodziej

Nie wyobrażam sobie nie jeść jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii