Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Od której zacząć naukę?

Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Od której zacząć naukę?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
5.00

Pierwsza gitara to bardzo ważny element kariery każdego muzyka. Niezależnie czy traktujesz to jak pasję, czy chcesz, aby to był element Twojej pracy, wybór instrumentu jest kluczowy. Wśród tylu możliwości, decyzja może być jeszcze trudniejsza. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, aby wybrana gitara była idealna.

Wybór pierwszej gitary – najważniejsze kwestie

W Internecie natrafimy na mnóstwo poradników i artykułów, na której gitarze powinniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, jednakże według mnie najważniejsze jest która gitara nam się podoba i na jakiej pragniemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia móc zagrać ich piosenki „własnoręcznie”, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków oraz ciężej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki i radość z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie znaczy od razu, że będziemy świetni w kawałkach SOAD czy też AC/DC oraz odwrotnie. Można rzec, że są to trochę inne instrumenty o nie takich samych skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym z osobna.

Co charakteryzuje gitarę klasyczną?

Jest to najpopularniejszy typ gitary wybierany przez osoby początkujące. Nie dosyć, że jest względnie tania w zestawieniu z innymi, to jeszcze całkiem lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, takie jak ogniska, domówki bądź inne imprezy.

Kolejnym atutem dla wielu osób może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, idealnie nadające się do muzyki klasycznej bądź flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie z reguły są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych posiadaczy gitar. Plusem może być także szerszy gryf, zminimalizuje nam to problem z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Komu polecamy gitarę akustyczną?

Fundamentalną różnicą między gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, które dają mocniejsze i bardziej wyraziste brzmienie, doskonale nadające się do konkretnego wokalu. Z tego powodu osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej decydują się na ten model. Rozmiarami są trochę większe oraz cięższe, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Dla kogo najlepsza będzie gitara elektryczna?

Instrument podstawowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do wyżej przytoczonych można śmiało stwierdzić, że wygląda bajerancko. Wąski, wygięty gryf oraz do tego interesujący szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona zastosowania wzmacniacza, jaki dodatkowo musimy kupić i co zwiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz dźwięki przednie, ale powinno się pamiętać o odpowiednim wyposażeniu.

Jaką gitarę kupić do nauki dla dziecka?

Jeśli Twój maluch chce zacząć naukę gry na gitarze, zaangażuj się w wybór instrumentu tak, aby nie zniechęcił się szybko do tej pasji. Idealny sprzęt nie jest zbyt ciężki, nie przeważa dziecka i pozwala na swobodne utrzymanie w dłoniach. Możesz w tej kwestii poradzić się ekspedienta sklepu muzycznego. Oprócz tego do kwestii istotnych zależy to, czy gitara podoba się dziecku. Warto zakupić struny nylonowe, ponieważ mniej poranią palce pociechy przy dłuższym graniu.

Autor artykułu
Bogusława Krupa
Oceń artykuł
Tagi artykułu
gitary nauka gry gitara klasyczna gitara akustyczna gitara elektryczna
Komentarze artykułu
1
Wacław Witkowski

Próbowałam grać na gitarze klasycznej niestety nie każdy ma predyspozycje. Mój słuch była za słaby :)

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii