Gry dydaktyczne dla dzieci – czy jest to mądre rozwiązanie?

Gry dydaktyczne dla dzieci – czy jest to mądre rozwiązanie?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka to często skomplikowana sprawa. Dzisiejsze maluchy mają najczęściej dostatek przedmiotów, ponadto szybko się nimi nudzą i rzucają w kąt. Zamiast zatem kupować kolejne zabawki, które posłużą przez krótki czas, postaw na gry edukacyjne. Te nie dość, że ucieszą Twoje dziecko, to jeszcze przełożą się na wspomaganie jego rozwoju. Podpowiadamy jak to zrobić.

Dlaczego warto wprowadzić gry edukacyjne do codziennej rutyny dziecka?

W szczególności, dzięki nim nauka jest ciekawsza. Powodują, że żmudne uczenie na pamięć może przekształcić się w przyjemny czas spędzany wraz z wszystkimi domownikami. Rozwijają twórcze myślenie, przyswajanie reguł i zasad jak również samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Wiele młodych umysłów nie przywykło jeszcze do porażek, a właśnie przez zastosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji zdołamy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i bez trudu realizuje swoje cele. Sposób ten jest też pewny w nauce wytrwałości i cierpliwości jak również może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych i słabszych stron.

Kolejnym aspektem, z jakiego powodu warto wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest sporo produktów, które pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci choćby nowe słówka w języku angielskim, co kiedyś może zaprocentować. Wszystkie te plusy odszukamy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w piorunującym tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Jak dopasować odpowiednią dla dziecka grę?

Podstawa to dobrać gry dostosowane do wieku. Nie tylko ochroni to nasze dzieci przed wulgarnymi treściami lub efektami nienadającymi się dla maluchów, ale także spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po paru minutach. Nie powinniśmy dawać dzieciom gry zbyt wymagającej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do chcianego efektu, czyli rozwoju dziecka.

Kolejna sprawa, to co nasze dziecko potrafi wykonywać dobrze, a czego nie. Jeżeli potrafi już nazwać większa część pokazanych mu zwierzątek, to jak najlepszym pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeśli widzimy, że nasza pociecha dobrze sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej naczelnej cechy, to może spróbujmy zainteresować go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.

Pamiętajmy również nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale także co go interesuje. Jeżeli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który kocha strażaków i wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo uważamy, że to najlepszy wybór, tylko wybierzmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego upodobań. Jeżeli pragniemy mieć po części z głowy trudny wybór, warto pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie wspólnie z nim oraz sprzedawcą wybierzemy należytą grę.

Jaki sprzęt będzie najlepszy do gry?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim można grać. W Internecie jest tak dużo tytułów na każdy rodzaj konsoli, komórki bądź tabletu, że naprawdę nie trzeba wydawać olbrzymich pieniędzy, aby ucieszyć naszą pociechę i oprócz tego przyczynić się do jej szybszego rozwoju.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Nawet jeśli wydaje nam się, że wyposażyliśmy nasze dzieci w narzędzia zwiększające bezpieczeństwo w sieci, nie zastąpi to szczerej rozmowy, a tym bardziej regularnej kontroli. Często może się zdarzyć tak, że działania osób z zewnątrz będą skuteczniejsze od naszych. Zaufanie kilkulatkowi to zdecydowanie niewystarczający sposób ochrony przed zagrożeniami. Trzeba trzymać na tym wszystkim swoją rodzicielską rękę. 

O ile bardzo małe dziecko nie będzie miało do nas raczej pretensji w związku z wprowadzanymi zaostrzeniami, o tyle to nieco starsze może odczuć nasz brak zaufania. Należy wytłumaczyć, że nasze działania nie świadczą o braku zaufania do dziecka, ale wynikają z doświadczenia i wiedzy o tym, że w Internecie czyhają złodzieje i źli ludzie, którzy potrafią omotać nawet dorosłych! Warto wspomnieć, że troszczymy się w ten sposób o bezpieczeństwo nie tylko dziecka, ale też całej rodziny.

Autor artykułu
Jeremiasz Włodarczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
gry edukacyjne dzieci gry i zabawy rozwój dziecka gry dydaktyczne rozwój przez zabawę
Komentarze artykułu
1
Błażej Kozłowski

Dla mnie to bardzo spoko rozwiązanie. Dziecko bawi się i uczy jednocześnie!

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów