Kiedy i dlaczego warto wykonywać kontrolę jamy ustnej?

Kiedy i dlaczego warto wykonywać kontrolę jamy ustnej?

Data dodania:
Ocena
0.00

Każdy z nas wie, jak bardzo uprzykrza życie ból zęba. Nie mamy motywacji, nie jesteśmy w stanie pracować, jeść, ani cieszyć się życiem. Dlatego tak ważne są regularne kontrole dentystyczne. Dzięki nim nasze uzębienie jest pod stałą obserwacją, a każdy problem zostanie wyeliminowany jeszcze zanim wystąpią dolegliwości bólowe.

Kiedy warto wybrać się do dentysty? 

Raz na 6 miesięcy zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego i najbardziej podstawowego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co skutkuje często ciężkimi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co pół roku pozwoli na wykrycie ewentualnych ubytków, zmian oraz problemów na wczesnym etapie, co pozwoli dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy tak jak w obrębie jamy ustnej, jak również w kieszeni. Kiedy będziemy się ociągać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach w gabinecie, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.

Standardowy przegląd stomatologiczny – kiedy go wykonać? 

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie dentystycznym? Z początku niezbędna jest rozmowa z pacjentem, stomatologowi potrzebny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy użytkować, by ustrzec się konkretnego kłopotu.

Jest to właściwy moment, by wspomnieć lekarzowi o naszych ewentualnie występujących, nawet sporadycznie, bólach i dolegliwościach. Później dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, ocenia także stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Kiedy dentysta zaznajomi się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeśli stan naszej jamy ustnej jest dobry bądź występują zaledwie drobne wątpliwości co do odpowiedniej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam wybrać należyty typ pasty, szczoteczki do zębów czy typ nici dentystycznej do należytej higieny. W niektórych przypadkach stomatolog może uznać, że stosownym jest przekazać nasz kłopot  do innego specjalisty, np. ortodonty lub chirurga zębowego (np. w celu usunięcia problematycznego zęba).

Zdjęcie rentgenowskie zęba – kiedy go wykonać? 

W kłopotliwych przypadkach konieczne jest dokonanie szczegółowego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by konkretniej dostrzec, jak wygląda układ kostny oraz jak jest umiejscowiony problematyczny ząb, bowiem nie wszystkie zmiany będą zauważalne w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Takie badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego albo leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W przypadku skierowania nas do ortodonty niezbędne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być widoczny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe, a także stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest również konieczne, przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Poza tym stomatolog może wykonać standardowe usługi, takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację bądź wybielanie zębów.

Kiedy wykonuje się przeglądy dentystyczne u kobiet w ciąży i dzieci? 

Przede wszystkim istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w wypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia 2 roku życia dziecka. Takie wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne oraz możliwość występowania na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Ciąża jest przeciwskazaniem do niektórych zabiegów dentystycznych, dlatego planując ją, należy uprzednio wybrać się na kontrolę dentystyczną. Wszelkie zabiegi warto wykonać przed ciążą, aby w ten stan wejść spokojną o swój stan uzębienia i bez żadnych dolegliwości bólowych ze strony zębów. Jeśli nie udało Ci się tego zrobić, wciąż warto skonsultować swoją sytuację ze stomatologiem, ponieważ każda sytuacja jest inna.

Autor artykułu
Rebeka Woźniak
Oceń artykuł
Tagi artykułu
kontrola jamy ustnej rtg zęba ortodonta stomatolog chirurg zębowy
Komentarze artykułu
1
Kinga Borowska

Mam męża, który jest dentystą iii nie polecam. Robi mi kontrole bardzo często.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii