Jak wygląda praca w wulkanizacji i czy jest opłacalna?

Jak wygląda praca w wulkanizacji i czy jest opłacalna?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
0.00

Wulkanizator może kojarzyć się nam tylko z wymianą opon w samochodzie na zbliżający się sezon letni oraz zimowy. Oprócz tego wulkanizator ma wiele innych zadań, do których należy np. szukanie i naprawa mikropęknięć na gumie przy pomocy sprężonego powietrza, chemii bądź obróbki mechanicznej, jak szlifowanie, a także konserwacja bieżników i opon i wiele innych. Zapraszamy Cię do zapoznania się z tym zawodem i poznanie jego opłacalności!

Co musi ukończyć wulkanizator, aby móc pracować w tym zawodzie?

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od naprawy opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia konkretnego kierunku. Zwolennicy tego zawodu uczą się pracy np. przez kursy. Pośród reprezentantów tego fachu najliczniejszą grupę stanowią jednak absolwenci szkół samochodowych.

Do rozpoczęcia pracy oprócz dokumentów potwierdzających ukończenie kursu kandydat posiadać powinien dodatkowo siłę i wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony są dosyć ciężkie. Zdejmowanie oraz zakładanie kół przez cały dzień w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Co wulkanizator robi podczas pracy?

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. Na ogół klienci przyjeżdżają do nich w celu cyklicznej wymiany opon w swoich pojazdach. Innym, często też realizowanym zajęciem jest odnajdywane i łatanie dziur w oponach. Do zadań należą również konserwacja bieżników opon i ich wymiana.

Do wyszukiwania oraz usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują rozmaitość metod. Wśród nich wyróżnić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii i użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w pojazdach ich posiadaczy. Naprawiają uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli również opony, jak i felgi. Prostują te skrzywione wraz z odkształceniami. Zajmują się także ich odnową oraz malowaniem.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem oraz wyważarki do kół.

Czy wulkanizacja się opłaca?

Wulkanizacja będzie opłacalna, dopóki ludzie posiadają samochody. Zakłady wulkanizacyjne osiągają największe dochody wczesną wiosną oraz zimą, dzięki temu, że ludzie wymieniają opony w samochodach na nowy sezon. W pozostałym czasie ich dochody przynosi przechowywanie kół klientów, serwisowanie pojazdów oraz renowacja felg i opon. Idealnym pomysłem jest postawienie zakładu w miejscowości, z której ludzie muszą dojeżdżać wiele kilometrów do najbliższej wulkanizacji!

Autor artykułu
Tadeusz Adamski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
wulkanizacja wulkanizator opony felgi
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii