Które narzędzia ogrodowe są niezbędne w pielęgnacji przydomowego trawnika!

Które narzędzia ogrodowe są niezbędne w pielęgnacji przydomowego trawnika!

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Zwykle, kiedy zbliża się wiosna, przypominamy sobie o tym, że na zewnątrz, a w szczególności w naszym ogrodzie, czeka na nas ogrom pracy. Aby utrzymać w nim ład i porządek, należy bardzo się zaangażować w prace, które trzeba co jakiś czas powtarzać. Większość ludzi posiada przydomowy trawnik, który w zależności od pielęgnacji, wygląda różnie. Poniżej podpowiadamy, jakie narzędzia warto zakupić, aby pielęgnacja trawnika stała się lżejsza i skuteczniejsza. Zapraszamy!

Kosiarka to niezbędny element w pielęgnacji przydomowego trawnika!

Absolutną podstawą, w którą musimy zaopatrzyć nasze ogrodnicze zasoby, jest kosiarka. Im mniejszy teren trawnika, tym inny gatunek kosiarki będzie nam potrzebny. Na najmniejszych skwerkach do 200-300 m2, wystarczy kosiarka bębnowa. Do stosunkowo większych terenów nadaje się kosiarka elektryczna, niemniej powinno się mieć na uwadze ciągnący się kabel. Z kolei na największych powierzchniach trawiastych kapitalnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, która niestety jest najgłośniejsza spośród wszystkich, ale także najbardziej wydajna. Warto zastanowić się nad kosiarką, która posiada opcję mulczowania zebranej trawy, innymi słowy – maksymalnego mielenia zbioru oraz dystrybuowania go na skoszonej powierzchni. Jest to idealna opcja do zastąpienia kompostownika i niestosowania dzięki temu dodatkowego sztucznego nawozu.

Aerator – jakie są korzyści jego używania w pielęgnowaniu trawnika?

Jeśli zależy nam na równej oraz gęstej nawierzchni trawnika, należałoby zaopatrzyć się w aerator. Jest to pomysłowe urządzenie wyposażone w zintegrowane ostre kolce (niekiedy spotyka się także zintegrowane metalowe rurki), które przemieszczając się po powierzchni trawy, wbijają się w glebę, tym samym ją natleniając. Dzięki temu trawa porządniej rośnie, albowiem ma więcej powietrza, a jej korzenie zyskują więcej miejsca do rozrostu. Względnie nowym udogodnieniem są również specjalne nakładki na buty do aeracji trawnika. Polega to na tym, że wkładamy na swoje buty nakładki wyglądające poniekąd jak korki u piłkarzy i poprzez przechadzanie się po trawie, napowietrzamy ją.

Wertykulator – idealny sposób na oczyszczenie gleby!

Podobnym narzędziem do aeratora jest wertykulator, niemniej podstawowa różnica jest taka, że wertykulator ma w sobie ostrza, które przesuwając się po powierzchni trawy, wyciągają wszystko to, co najsłabiej ukorzenione, a więc najczęściej po prostu chwasty oraz suche źdźbła. Narzędzie cudownie sprawdza się po sezonie jesienno-zimowym, kiedy trawa zazwyczaj jest w gorszym stanie. Trawnik po takim zabiegu najczęściej nie wygląda zbyt dobrze, jednak nie należy się tym przejmować, gdyż trawa musi odpocząć i nabrać miejsca do ponownego wzrostu.

Podkaszarka – niezastąpiona w trudno dostępnych miejscach!

Nie wszędzie uda nam się dojść z kosiarką, nawet tą o najmniejszych rozmiarach. Są takie miejsca w naszym ogrodzie, jak przerwy pomiędzy skalniakami, skarpy i górki, gdzie po prostu kosiarka nie dotrze. W tym celu używamy podkaszarki, która w niektórych mniejszych ogrodach może w pełni wystarczyć jako jedyny robot koszący, albowiem nadaje się idealnie na małe połacie trawiaste. Poza tym skosimy nią także wysokie pędy oraz trawy.

W jaki sposób nożyce ogrodowe pomogą nam przy pielęgnacji trawnika?

W sytuacji, gdy koszony jest trawnik, to częstokroć jest problem z dojściem przy rabatach ogrodowych, otoczonych kostką granitową, a także przy ławkach oraz murkach. W tych miejscach pozostają nieskoszone kępy trawy, co wygląda niestety nieestetycznie. Jeśli Ci to przeszkadza, to zainwestuj w nożyce koszące ręczne bądź elektryczne, które wspaniale usuną trawę oraz pozostawią trawnik zadbany i wyrównany!

Autor artykułu
Mieszko Górski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
narzędzia ogrodowe kosiarki aeratory wertykulatory podkaszarki nożyce ogrodowe
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii
Kilka sposobów na aranżacje ścian
Data dodania: