Pierwszy film dokumentalny - łatwe metody na realizację

Pierwszy film dokumentalny - łatwe metody na realizację

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Zastanawiałeś się kiedyś, który gatunek filmowy jest podstawą kinematografii? Odpowiedź brzmi - film dokumentalny. Można w nim zaprezentować swoją historię w unikalny sposób. Ciekawie przedstawiony film na długo zapisze się w pamięci widzów. Sytuacje i wydarzenia można przedstawić na różne sposoby. 

Myślisz o nakręceniu filmu dokumentalnego, ale nie wiesz, jak to zrobić? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie.

Przede wszystkim zacznij od pomysłu

Projekt na film dokumentalny powinien być ujmujący, wciągający widzów. Toteż przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co pragniemy w nim przedstawić.

Z początku najlepiej całokształt wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić także nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, jednakże wstępne opracowanie pojedynczych kadrów na pewno ułatwi pracę.

Scenariusz – czemu jest ważny?

Scenariusz jest istotny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, który będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią, jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę.

Jeżeli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest trochę bardziej złożona, jeśli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę , które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Sprzęt, którego potrzebujesz

Do nagrania filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie charakteryzowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia, jeżeli chodzi o terminy – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w rzeczy samej potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wypunktowanych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, ważne jest aby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw na pewno przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeśli tego dostępu nie masz, to w Internecie wynajdziesz dużo darmowych opcji.

Ujęcia - czemu są tak ważne?

Swoboda ujęć, to duża zaleta filmu dokumentalnego. Pozwala to na przedstawienie zdjęć oraz klimatu filmu w dowolny sposób. Ujęcia z ręki, ze statywu, latający dron - te sposoby możemy z łatwością wykorzystać do zrobienia ujęć, a następnie połączyć je razem! Tak, jak wspomniano, warto mieć pewien zarys lub plan.

Ważną radą jest nagrywanie sporej ilości zdjęć. Słowo "overshooting” oznacza w tym gatunku "nagrywanie za dużo". W filmie dokumentalnym spora ilość materiału jest zdecydowanie na plus!

Autor artykułu
Bogusława Krupa
Oceń artykuł
Tagi artykułu
film dokumentalny scenariusz montaż wideo overshooting
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii