Z jakiego powodu kot mruczy?

Z jakiego powodu kot mruczy?

Data dodania:
Kategoria: Flora i Fauna
Ocena
0.00

Kto nie lubi być obok mruczącego kota? No może tylko garstka ludzi! Większość z nas uwielbia ten odgłos, który wpływa kojąco i odprężająco, powodując, że możemy zasnąć. Czy kot mruczy, gdy jest zadowolony i czuje się dobrze? W wielu przypadkach tak. Chociaż zdarzają się sytuacje, w których kot mruczy z innego powodu. Jaki to może być powód? Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym poniższym artykułem!

Co to jest mruczenie?

Ciekawi fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest jedynie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego zrobić, jak nasz domowy pupil. Mruczenie kota sięga wartości między 25 a 150 Hz. Koty umieją mruczeć w najróżniejszych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu oraz wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

W jaki sposób kot mruczy?

Zjawisko mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i tracenia tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy badacze uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiedzialne są mięśnie krtani, drudzy uważają, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota, to wyłącznie oznaka radości?

Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, żeby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Mimo że w większości przypadków mruczenie u kota oznacza rozradowanie i zadowolenie, to jednak mogą także to robić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne barwy. Inaczej będzie mruczeć kot chory, zestresowany, głodny albo szczęśliwy.

Najczęstsze sytuacje, w jakich koty mruczą:

 • zadowolenie, komfort
 • zdenerwowanie, stres
 • uspakajanie
 • kojenie bólu
 • komunikacja między człowiekiem
 • myślenie o jedzeniu
 • więź pomiędzy kociętami a matką
 • ulga
 • powrót do zdrowia

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to rozwój kości. Ta ciekawa teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kota, może dowodzić, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu np. różnych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości i mięśnie, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Zalety, dla których warto mieć w domu kota są ogromne. Przede wszystkim mruczenie Twojego pupila wpływa bardzo dobrze na Twoje serce poprzez wyciszenie oraz relaks. Obniża się ciśnienie krwi. Łatwiej jest Ci zasnąć oraz czujesz się wspaniale. Kot ma również funkcje terapeutyczne! Pomaga w leczeniu depresji, dotrzymuje towarzystwa, co powoduje zmniejszenie się samotności oraz poczucia pustki w życiu!

Autor artykułu
Albert Kucharski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
koty mruczenie kota
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Z jakiego powodu kot mruczy?
 • Data dodania:
 • 0.00
 • 0
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów