Jaki rodzaj maszyny do szycia wybrać?

Jaki rodzaj maszyny do szycia wybrać?

Data dodania:
Ocena
0.00

Gdy masz zamiar zacząć szyć, z całą pewnością potrzebujesz maszyny do szycia. W sklepach można dzisiaj wybierać wśród różnorodnych typów maszyn, dlatego warto poznać je wszystkie i zdecydować się na taką, która będzie odpowiadała twoim potrzebom. Żadna maszyna nie potrafi wszystkiego, w związku z tym może się okazać, że w twoim domu zagości więcej niż jedna. Zacznij szyć i tworzyć, a na pewno szybko zaczniesz czerpać z tego radość!

Stebnówka – podstawowa maszyna do szycia

Może się wydawać, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma ona wyłącznie jeden ścieg, prosty. Małą ilość możliwości wynagradza jednak niezawodność, moc oraz bardzo dobra jakość wykonania. To właśnie stebnówkę stosuje się do szycia skór i innych grubych, twardych materiałów. Doskonale sprawdzi się przy szyciu torebek i plecaków. Można znaleźć taki typ maszyny u szewca albo kaletnika.

Maszyna wielofunkcyjna

Na obecną chwilę jest to najmodniejsza z maszyn do szycia w domu. Do wyboru jest kilka typów ściegów. W zależności od rodzaju taka maszyna może być mechaniczna lub elektroniczna, tzn. komputerowa, gdzie wybór typu, długości i szerokości ściegu konfiguruje się za pomocą panelu elektronicznego. Mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł oraz przycisków, za to ich zaletą na pewno jest niższa cena. Liczba programów oraz ściegów jest różna w zależności od modelu, może ich być kilka albo nawet kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających krawędź materiału. Jest używana do łączenia, wykańczania i obszywania tkanin oraz dzianin. Tego typu maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery lub pięć nitek, z których każda przechodzi przez swój osobny chwytacz. To doskonałe uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet jeżeli jest ona zaopatrzona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż, który ma za zadanie wyrównać oraz ściąć brzegi obszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej nazywany renderką

Renderka tworzy ścieg drabinkowy, który pozwala na solidne i efektowne scalanie materiałów, w szczególności dzianin. Nieco podobny do overlocka,  jednak przeszywanie materiału odbywa się nie po brzegu, lecz po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Takie wykończenie ma większość występujących w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni oraz brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka i coverlocka, niesamowity kombajn! Doskonały sprzęt dla osób, które szyją dużo oraz często, szczególnie dzianiny. Taka maszyna często ma także funkcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Nie zajmuje dużo więcej miejsca od overlocka. Dzięki dużym możliwościom wyboru ściegów, różnej liczby nitek oraz igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecinnych spodenek, po atrakcyjne sukienki, a nawet bluzy z kapturem o złożonej konstrukcji.

Kieszonkowa maszyna do szycia

To ciekawa nowinka, którą można zabrać ze sobą w podróż służbową czy na urlop bądź wykorzystać do drobnych napraw. Niestety, bardzo trudno jest podtrzymać prostą linię ściegu, więc nie da rady zastąpić ona pełnowymiarowej maszyny w szyciu różnego typu materiałów.

Hafciarka

Nie do szycia, tylko do zdobienia materiałów – maszyna typu hafciarka pozwala na wykonywanie specjalnych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin i dzianin. W tej chwili dostępne są różnorakie hafciarki komputerowe, dające możliwość stworzenia nieskończenie dużej ilości wzorów z zastosowaniem wielu kolorów nici. Efekt może być zaskakujący – ograniczeniem może być tylko wyobraźnia właściciela takiej maszyny!

Autor artykułu
Jan Krawczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
stebnówka maszyny do szycia wielofunkcyjne maszyny do szycia overlock coverlock merrylock hafciarka
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jaki rodzaj maszyny do szycia wybrać?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Zakup tabletu - jak wybrać najlepszy tablet?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii