Ile ciepła marnujemy przez okna?

Ile ciepła marnujemy przez okna?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

W 2021 roku weszły nowe przepisy regulujące wymagania, które muszą spełnić okna. Producenci muszą stosować w nich nowe rozwiązania. Potrójne szyby powinny posiadać silniejsze ramy i być dobrze zamontowane. Okna mają bezpośredni wpływ na wygląd elewacji. Ich wielkość oraz rozmieszczenie szyb wpływa na cenę, dlatego warto o nich pomyśleć w trakcie planowania budynku. O tym, co jeszcze powinieneś wiedzieć o oknach, dowiesz się z poniższego tekstu.

Izolacyjność cieplna w oknach - czemu jest istotna?

Z reguły wymienianym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest prawdopodobnie z reguły wspominaną cechą oprócz materiału oraz koloru. Producenci stosują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego kupującego w tej kwestii, przedstawiając dane tak, aby wypadały one najkorzystniej. Okna cechują trzy różnorodne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Sygnalizuje jak wiele energii ucieka nam przez okna. Dlatego niższy współczynnik jest bardziej pożądany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech rodzajach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych i całego okna. Pospolitą zagrywką przy sprzedaży okien jest przytaczanie parametru odnoszącego się tylko do przeszklenia.

Umieszczenie okien - jak zrobić to dobrze?

Przepisy budowlane wskazują, jakie pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym oraz opisują jaki minimalny rozmiar może mieć okno. Umieszczone muszą być w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni mierzonej po podłodze tych pomieszczeń. W przypadku pomieszczeń sanitarnych i technicznych, takich jak łazienka lub kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możliwość rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego planem wnętrz. Przykładem może być łazienka położona na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi być wyposażona we własne przeszklenie bądź być wydzielona aneksem kuchennym we wnętrzu z dostępem do światła dziennego

Jaki materiał na ramy? 

Trzy najchętniej wybierane materiały na ramy okienne to PVC, drewno, aluminium. PCV nie stosuje się na drzwi tarasowe, ani wielkie okna ze względu na jego możliwości mechaniczne. Nie znajdzie on swojego zastosowania także w małych oknach, dlatego że profile z tworzywa sztucznego są zbyt wąskie, co powoduje, że przestrzeń na szkło jest ograniczona.

PCV świetnie za to sprawdzi się na oknach fasadowych. Jest to związane z niską ceną oraz brakiem konieczności konserwacji - nie trzeba dbać o polichlorek winylu. W tego typu oknach można bez problemu wykorzystać kolorowe okleiny lub nakładki z metalu. 

Materiałem, który bez zarzutu sprawdzi się na oknach dachowych i sporych rozmiarach przeszkleń jest drewno. Jednak trzeba w niego zainwestować nieco więcej pieniędzy, ponieważ wymaga ono konserwacji i odnawiania co parę lat.

Najbardziej wytrzymałym surowcem są ramy aluminiowe. W ich przypadku konserwacja nie jest konieczna, przy czym aluminium bardzo dobrze radzi sobie na ogromnych przeszkleniach.

Surowiec, który jest stosowany przy produkcji ramy nie wpływa bezpośrednio na izolacyjność cieplną. Współczynniki U zależą głównie od rozmiaru profilu oraz specjalnych elementów izolacyjnych. Popularne jest używanie pianki do wypełniania przestrzeni wewnątrz ram. Izolacyjność materiałów z wyżej wymienionych grup jest do siebie podobna.

Autor artykułu
Feliks Majewski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
okna dachowe okna drewniane okna pvc izolacyjność cieplna przenikanie ciepła współczynnik u straty ciepła
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Ile ciepła marnujemy przez okna?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Kilka sposobów na aranżacje ścian
Data dodania: